Jaka będzie pomoc dla polskich lotnisk? Jest decyzja!

Cztery miesiące – tyle czasu trwało podjęcie ostatecznych decyzji w sprawie pomocy dla polskich lotnisk. Ministerstwo Infrastruktury pod koniec maja zapowiedziało wsparcie, ale od pomysłu do realizacji musiało upłynąć sporo czasu. W końcu udało się uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na zrealizowanie programu pomocy polskim portom lotniczym.  Jaka ona będzie?

Pomoc dla polskich lotnisk nadchodzi

Pomoc dla polskich lotnisk mogła nadejść wcześniej. Pierwsza prośba o zatwierdzenie pomocy została jednak odrzucona przez KE. Polski rząd nie zastosował się wtedy do zaleceń KE przewidzianych dla wniosków o pomoc publiczną dla sektora lotniczego. Zgodę udało się uzyskać za kolejnym podejściem. Jaka będzie pomoc dla polskich lotnisk? W maju br.
wiceminister Marcin Horała zapowiedział, że państwo wesprze wszystkie polskie lotniska kwotą 142 mln zł.

Pieniądze zarezerwowane na ten cel pokryją częściowo straty, które lotniska musiały ponieść w związku z zakazem lotów obowiązującym od 15 marca 2020 roku. Jak zostaną rozdysponowane pieniądze pomiędzy portami lotniczymi? Podział będzie zależał od ministra infrastruktury, który będzie brał pod uwagę udział danego lotniska w rynku w 2019 roku.

Pomoc będzie przyznawana na podstawie wniosków, które bedą musiały złożyć porty lotnicze. Wszystko wskazuje na to (biorąc pod uwagę dane z 2019 roku), że największa dotacja przypadnie Przedsiębiorstwu Państwowemu „Porty Lotnicze”, które Lotniskiem Chopina i lotniskiem w Zielonej Górze.

Post Author: Milena

Dodaj komentarz