Tak może wyglądać CPK. Pojawiły się futurystyczne wizualizacje

Według ambitnych planów pierwsze samoloty mają odlecieć z Centralnego Portu Komunikacyjnego już w 2027 roku. Pierwsze wizualizacje megalotniska mogliśmy oglądać w czerwcu. Teraz przyszła pora na kolejne. Swoje pomysły na to jak ma wyglądać CPK przedstawiły trzy firmy projektowe. Trzeba przyznać, że propozycje prezentują się dość futurystycznie.

Nowe koncepcje dla CPK

Koncepcja pracowni KPF, która w przeszłości współpracowała przy planowaniu lotnisk w Seulu, Amsterdamie czy Abu Dhabi zakłada budowę terminala w kształcie trójkąta, co miałoby pozytywnie wpłynąć na przemieszczanie się po lotnisku.

Trójkątny kształt terminala jest optymalny z architektonicznego punktu widzenia i niesie ze sobą wiele korzyści. Oznacza wygodę przemieszczania się, skrócenie czasu przesiadek i łatwość adaptowania przestrzeni. Nawiasem mówiąc, trójkąt to piękny kształt, przywołujący na myśl splecione dłonie i kojarzący się z solidarnością, która jest tak bliska polskiej tożsamości – wyjaśnia architekt Jens Hardvendel z KPF.

Źródło: CPK/ cpk.pl

Dużo wcześniej mówiło się już, że wzorem dla CPK będzie lotnisko w Singapurze, które od wielu lat jest uznawane za najlepsze na świecie. Inspirację tą widać w koncepcji firmy Populous, która postawiła w projekcie na koncepcję lotniska-miasta. Terminal CPK ma być idealnym miejscem do pracy i luksusowego odpoczynku (spa, masaże, basen, siłownia).

Źródło: CPK/ cpk.pl

WOODS BAGOT zaprezentował interesującą koncepcję wnętrza terminalu. Projektanci zainspirowani zmiennym polskim krajobrazem nawiązali w swojej koncepcji do lasu. W terminalu miałyby się pojawić charakterystyczne sufity nawiązujące do pni drzew. Tak o projekcie wypowiedział się Cliff Bollmann, dyr. regionalny ds. rozwiązań transportowych Woods Bagot:

Zależy nam na tym, żeby projekt był wyjątkowy, stymulował zmysły, ale jednocześnie był praktyczny i stawiał na łatwość podróżowania. Wszystko po to, by Port Lotniczy Solidarność stał się miejscem, do którego po prostu chce się wrócić. Coraz więcej podróżujemy, zawodowo i prywatnie, a latanie staje się stylem życia. Lotnisko przyszłości powinno stanowić więc chwilową ucieczkę przed stresem i problemami dnia codziennego. Być nie tylko miejscem oczekiwania na samolot, ale także strefą relaksu.

Źródło: CPK/ cpk.pl

 

Post Author: Milena

Dodaj komentarz