Najpiękniejsze zamki na świecie. Tu poczujesz się jak król! (top 8)

Masz ochotę poczuć się jak w bajce? A może chcesz się na chwilę przenieść do dawnych czasów? Zafunduj sobie lekcję historii. Sprawdź jakie są najpiękniejsze zamki na świecie. Wybraliśmy kilka ciekawych propozycji z różnych krajów.  To również świetna inspiracja do zaplanowania wakacji z dziećmi.

Neuschwanstein, Niemcy

Neuschwanstein to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny zamek w Niemczech. Obiekt został zbudowany dla króla bawarskiego Ludwika II Wittelsbacha. Zamek jest dostępny dla zwiedzających praktycznie przez cały rok. Średnio, w ciagu roku, odwiedza go nawet 1,3 miliona turystów z całego świata. Ze względów bezpieczeństwa można go zwiedzać wyłącznie w grupach pod opieką przewodnika.

W sezonie letnim zamek odwiedza nawet 10 000 osób dziennie. Co ciekawe Neuschwanstein był inspiracją dla zamku Śpiącej Królewny w Disneyladach.

Mont-Saint Michel, Francja

Mont-Saint Michel to jedno z najbardziej malowniczych i najchętniej odwiedzanych miejsc we Francji. Rocznie przyjeżdża tu nawet 3,2 miliona turystów. Oznacza to, że bardziej popularnym miejscem we Francji jest tylko Paryż.

Majestatyczna budowla została wzniesiona na skalistej wyspie pływowej w zatoce Mont-Saint-Michel, na kanale La Manche. Nie jest to typowy zamek, niezmiennie znajduje się w czołówce najpiękniejszych warowni w Europie gdyż jego fortyfikacje miały charakter obronny. Obiekt od 1979 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Najpiękniejsze zamki na świecie — Matsumoto

Czy to zamek? Jak najbardziej. Chociaż nie jesteśmy przyzwyczajeni do takiego stylu warowni to Matsumoto jak najbardziej jest zamkiem i to nie byle jakim. To zaledwie jeden z pięciu zachowanych w oryginale zamków japońskich. Składa się z 6 kondygnacji ( 5 z nich jest widocznych).

Potocznie nazywany jest Zamkiem Kruków ze względu na czarny kolor ścian zewnętrznych.

Zamek Stalker, Szkocja

Najpiękniejsze zamki na świecie znajdziemy też nieco bliżej naszego kraju, na przykład w Szkocji. Niewielka wysepka na jeziorze Loch Laich a na niej skromny, składający się z czterech kondygnacji zamek. Taki właśnie obrazek często można podziwiać jako okładkę przewodników po Szkocji.

Zamek Stalker zbudowano około 1320 roku. Pierwotnie był to mały fort, siedziba klanu MacDougallów.  Jej obecny wygląd to zasługa przebudowy z 1440 roku. Zamek jest dostępny do zwiedzania jednak w bardzo ograniczonym zakresie. Wizyta wymaga wcześniejszego umówienia.

Zamek Predjamski, Słowenia

Predjamski Grad to zamek jedyny w swoim rodzaju. Wbudowane go w ponad 100 metrową pionową skałę około XII wieku, a jego rozległe korytarze prowadzą do jej wnętrza. System podziemnych tuneli był miejscem schronienia okolicznej ludności. W zamku mieszkał m.in. baron Erazm Lüggera, który niczym Janosik grabił przejeżdżające w pobliżu kupieckie karawany, a zdobyte w ten sposób łupy rozdawał biednym.

Obecnie zamek jest ogromną atrakcją turystyczną Słowenii. Szczególnie malowniczo prezentuje się wiosną i latem. Zwiedzanie obiektu to koszt około 15 euro/osoba.

Najpiękniejsze zamki na świecie — Lichtenstein

Zamek Lichtenstein to druga budowla tego typu znajdująca się na terenie Niemiec, która znalazła się w tym zestawieniu. Na wysokim wzniesieniu ( 817 m n. p. m) możesz tu podziwiać neogotycki zamek.

Bajkowy Zamek Wirtembergii (bo tak nieoficjalnie jest nazywany) stał się wizytówką regionu i jest chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata. Obecnie we wnętrzach mieści się muzeum w którym podziwiać można m.in. bogatą kolekcję broni oraz zbroi. W kaplicy zamkowej przetrwały do dziś gotyckie witraże oraz XIX wieczny ołtarz.

Jaskółcze Gniazdo, Krym

Jaskółcze Gniazdo już na pierwszy rzut oka przynosi skojarzenia z zamkami jakie znamy z bajek. Smukła budowla z licznymi wieżyczkami jest malowniczo położona na 40 metrowym klifie. Neogotycki zamek według projektu rosyjskiego architekta, Leonida Sherwooda, został wybudowany w 1911 lub 1912 r. To jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji tego regionu.

Zamek Moszna, Polska

najpiękniejsze zamki na świecie
Najpiękniejsze zamki na świecie znajdziemy również w Polsce

Wymieniając najpiękniejsze zamki na świecie nie sposób pominąć polskie akcenty. Na terenie naszego kraju znajduje się wiele ciekawych i dobrze zachowanych obiektów, które robią wrażenie. Malbork, zamek Czocha, Wawel i wiele więcej.

Jednym z takich miejsc jest zamek Moszna. Niektórzy nazywają go również pałacem. Dlaczego? To kwestia definicji. Chociaż obiekt ten do złudzenia przypomina zamek, to nigdy nie pełnił funkcji obronnych.  Powszechnie przyjęła się jednak nazwa zamek w Mosznej. Sami przyznajcie — wygląda jak zamek z bajki.

Post Author: Milena

Dodaj komentarz