Free walking tour –sposób na darmowe zwiedzanie miast

Budżetowe podróżowanie nie kończy się na zakupie tanich biletów lotniczych i wyszukiwaniu jak najtańszych noclegów. Będąc już na miejscu również warto się zastanowić jak możemy zaoszczędzić. Z pomocą przychodzą nam tzn. free walking tour czyli darmowe zwiedzanie miast z przewodnikiem. Czy warto wybrać się na taką wycieczkę?

Poznaj najbardziej rozpoznawalne atrakcje miasta

Takie wycieczki to przede wszystkim dobre rozwiązanie dla osób, które po raz pierwszy odwiedzają dane miejsce. Lokalny przewodnik jest nam wstanie pokazać miejsca, o których próżno szukać informacji w standardowych przewodnikach. To także doskonała opcja dla tych, którzy przyjeżdżają do konkretnego miasta tylko na krótką chwilę. Wycieczki tego typu trwają zazwyczaj 2-3 godziny i mają w swoim programie najważniejsze atrakcje turystyczne danego miasta. Free walking tour to również opcja dla podróżujących  w pojedynkę, ale zdecydowanie bardziej pasuje im zwiedzanie w grupie.

Free walking tour – darmowe zwiedzanie miast tylko z nazwy?

darmowe zwiedzanie miastNiektórzy zarzucają tej inicjatywie, że jest darmowa wyłącznie z nazwy. Wszystko jednak zależy od tego jak na to spojrzymy. Free walking tour nie ma z góry narzuconej kwoty jaką musimy zapłacić za oprowadzanie. Nikt nie zmusi Was do wrzucenia choćby jednego euro. To prawda, że przewodnicy zazwyczaj już na początku wycieczki informują o możliwości pozostawienia napiwku, jednak jest to nieobowiązkowe.  Zastanówmy się jednak. Czy jeśli jesteś zadowolony z obsługi w restauracji zostawiasz napiwek? Ile razy nagrodziłeś kierowcę taksówki za szybki i bezproblemowy przejazd? Dlaczego miałbyś nie nagrodzić tipem osoby, który poświęca Ci swój czas i pokazuje miejsca, które czasem trudno znaleźć w przewodniku? A jeśli chciałbyś zamówić taką wycieczkę i zwiedzać np. z przyjaciółmi? Opłata z pewnością byłaby znacznie większa. Wynagrodzenie napiwkiem poświęconego nam czasu jest moim zdaniem zdecydowanie na miejscu, ale jak podkreśliłam wyżej – jest to kwestia indywidualna.

Darmowe zwiedzanie miast w Polsce

Również Polska może się poszczycić coraz większym wachlarzem darmowych wycieczek z przewodnikiem. Tego typu zorganizowane grupy można spotkać w większości dużych miast. Nieprawdą jest, że z tego typu oprowadzania korzystają wyłącznie zagraniczni turyści. Takie wycieczki są również polecane dla osób przyjeżdżających z innych miast kraju. Free walking tour możecie spróbować np. w Warszawie. Codziennie o godzinie 11 chętni na piesze oprowadzanie zbierają się pod Kolumną Zygmunta (szczegóły: The Walking Parrot)

Free walking tour w Europie:

Londyn – Strawberry Tours

Paryż – Free Tours by Foot

Madryt – Strawberry Tours

Budapeszt – Trip to Budapest

Post Author: Milena

Dodaj komentarz