Lecisz do Grecji? Koniecznie zarejestruj swoją podróż!

Ponownie możemy podróżować za granicę. Jednym z pierwszych kierunków, które otworzyły się na turystów z Polski jest Grecja. Część rodaków już wyruszyła na wakacje na słoneczne wyspy. Przed urlopem należy jednak pamiętać o dopełnieniu ważnych formalności — od 1 lipca Grecja wprowadziła Passenger Locator Form (PLF), czyli Formularz Lokalizacyjny Pasażera dla wszystkich turystów. Co to oznacza dla osób podróżujących do Grecji?

Passenger Locator Form (PLF) obowiązkowy od 1 lipca

Passenger Locator Form (PLF) należy wypełnić na 48 godzin przed planowaną podróżą. Formularz dotyczy wszystkich, którzy chcą przekroczyć grecką granicę dowolnym środkiem transportu (samochodem, samolotem czy drogą morską). Od 1 lipca w formularzu dostępnym na stronie http://travel.gov.gr będzie można dokonać stosownej rejestracji. Jakie dane będziemy musieli podać w formularzu? M.in. należy podać tam czas pobytu w Grecji czy dokładny adres miejsca, w którym się zatrzymamy. Po zakończeniu rejestracji otrzymamy specjalny kod QR, który będziemy musieli mieć przy sobie. PLL LOT zastrzegł już, że będzie sprawdzał nadane pasażerom kody QR. Tym bardziej należy pamiętać o dokonaniu formalności, bo możemy nie zostać wpuszczeni na pokład samolotu.

Według informacji zamieszczonej na stronie http://travel.gov.gr spóźnialscy od 1 do 5 lipca będą mogli wypełnić formularz na lotnisku. Od 6 lipca będzie obowiązywała wyłącznie rejestracja online. Pasażerowie skarżą się jednak, że pojawiają się problemy zarówno z otrzymaniem kodu QR jak i wypełnianiem formularza na lotnisku. Warto, więc nie dokonywać rejestracji na ostatnią chwilę i podejść do sprawy poważnie.

Aktualizacja: Podobny system rejestracji podróżnych obowiązuje również w Hiszpanii oraz na Cyprze.

Post Author: Milena

Dodaj komentarz