Dlaczego okna w samolocie muszą być odsłonięte?

Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego personel pokładowy prosi Was o odsłonięcie okien? Jakie to ma znaczenie przy lądowaniu? Dziś odpowiadam na pytanie dlaczego okna w samolocie muszą być odsłonięte?

Prosimy o odsłonięcie okien…

Uniesienie roletek w oknach służy zarówno załodze jak i pasażerom. Odsłonięte okna ułatwiają załodze ocenę niebezpieczeństw zewnętrznych takich jak ogień czy fruwające przedmioty, które mogłyby przeszkodzić w ewakuacji i być realnym zagrożeniem dla pasażerów. Pasażerowie dzięki odsłoniętym oknom mają lepszą orientację w sytuacji.

Podobne zadanie ma również spełniać wyłączenie światła w kabinie na czas startu i lądowania. Światło wewnętrzne utrudnia dostrzeganie tego co dzieje się na zewnątrz samolotu. Również pasażerowie, których oczy będą już przyzwyczajone do ciemności będą mieli ułatwione zadanie w trakcie ewentualnej ewakuacji.

… złożenie stolików i podniesienie foteli do pozycji pionowej

dlaczego okna w samolocie muszą być odsłonięte
Dlaczego okna w samolocie muszą być odsłonięte? Dyktują to względy bezpieczeństwa

A co z fotelami i stolikami? To kolejny aspekt troski o bezpieczeństwo pasażera. Stolik trzeba złożyć aby w razie nagłej sytuacji (znaczna zmiana prędkości lub uderzenie) podróżujący się na niego nie nabił. Złożone stolicy usprawnią również proces ewentualnej ewakuacji, ponieważ nic nie blokuje Waszej drogi do wyjścia z samolotu. Cały proces, jeśli zastosujemy się do poleceń personelu, przebiega wtedy sprawnie i bez przeszkód.

Podobnie ma się sytuacja z fotelami. Siedzenia ustawione w pozycji wyjściowej gwarantują również najbezpieczniejszą dla Waszego zdrowia pozycję. Minimalizuje to również ryzyko urazu odcinka szyjnego kręgosłupa spowodowanego nagłym szarpnięciem.

 

Ten tekst to pierwszy wpis z cyklu ABC latania, w którym postaram się odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pasażerów pytania. Z tych wpisów dowiecie się miedzy innymi czy turbulencje rzeczywiście są niebezpieczne, dlaczego okna w samolotach są takie małe i wiele więcej. Wszystkie wpisy znajdziecie w sekcji poradniki. Będzie je można również wyszukać pod wspólnym tagiem abclatania.

Jeśli jakieś kwestie odnośnie latania lub samolotów intrygują Was wyjątkowo mocno dajcie znać w komentarzu. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące Was pytania, a może nawet zaprosić do współpracy ekspertów, którzy rozwieją Wasze wątpliwości.

Post Author: Milena

Dodaj komentarz