Paryż w jeden dzień. Co zobaczyć? Jak zaplanować trasę?

Jeżeli powiem, że zwiedzaliśmy Paryż w jeden dzień to nie minę się z prawdą. Nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy wczesnym rankiem 11.11.2015. Warto pamiętać, że ten dzień we Francji też jest świętem. Stolica była pięknie przyozdobiona flagami. Poprzedniego wieczora widzieliśmy też próbę orkiestry pod Łukiem Triumfalnym. Ale do rzeczy.. Co można zobaczyć zwiedzając Paryż w jeden dzień? Oczywiście stolica Francji ma Wam do zaproponowania znacznie więcej. Jeśli jednak nie macie czasu na dłuższe zwiedzanie to ten poradnik powinien się okazać inspirujący.

Paryż w jeden dzień – nasza trasa zwiedzania

Aby zwiedzanie najważniejszych atrakcji Paryża w jeden dzień było możliwe, planowanie należy zacząć już przed wyjazdem. Ustalcie jakie miejsca chcielibyście odwiedzić i zaplanujcie najbardziej optymalną trasę. My w naszym planie zwiedzania uwzględniliśmy 13 miejsc:

 1. Sacre Coeur
 2. Moulin Rouge
 3. Centrum Georges Pompidou
 4. Katedra Notre Dame
 5. Panteon
 6. Ogrody Luksemburskie
 7. Luwr
 8. Plac Concorde
 9. Łuk Triumfalny
 10. Plac Inwalidów
 11. Wieża Eiffla
 12. Plac Trocadero
 13. La Geode (nie uwzględnione na poniższej mapie)

paryż w 1 dzień

paryż w jeden dzień

Nasza trasa rozpoczęła się od Sacre Couer, ponieważ zatrzymaliśmy się w  pobliżu stacji metra Barbes Rochechouart. Warto nadmienić, że większość tej trasy przeszliśmy pieszo. Z metra skorzystaliśmy przemieszczając się pomiędzy Moulin Rouge i centrum Pompidou oraz między Ogrodami Luksemburskimi a Luwrem. Na koniec z Placu Trocadero podjechaliśmy do La Geode.

Jak to wyglądało w praktyce

paryż w jeden dzień
Sacre Coeur, fot. latamyzwarszawy.pl

Początek naszej trasy to bazylika Sacre Coeur położona na szczycie wzgórza Montmartre. Tu właśnie spotkała nas pierwsza, nieprzyjemna przygoda ze sprzedawcami bransoletek.  Katedra robi wrażenie jednak mnie najbardziej urzekł widok roztaczający się ze wzgórza. Słońce, tradycyjna fracuzka muzyka oraz piękna panorama Paryża, o którym tak długo marzyłam zachęciły mnie do tego, żeby usiąść na chwilę i delektować się widokiem.

Rzut beretem od bazyliki i równie blisko od naszego miejsca noclegowego znajdowało się Moulin Rouge. Z Moulin Rouge wybraliśmy się metrem do Centrum Georges Pompidou. W budynku tym mieści się muzeum sztuki nowoczesnej oraz biblioteka.

paryż w jeden dzień
Moulin Rouge, fot. latamyzwarszawy.pl

paryż w jeden dzień
Katedry Notre Dame, fot. latamyzwarszawy.pl

Z ratusza skierowaliśmy się do Katedry Notre Dame. Pięknej gotyckiej budowli, którą kojarzę pewnie dłużej niż jestem w stanie umiejscowić Paryż na mapie 🙂 Wszystko za sprawą bajki Dzwonnik z Notre Dame. Panteon również prezentował się bardzo odświętnie. Ta XVIII wieczna budowla jest miejscem pochówku wybitnych Francuzów. Znajdują się tu grobowce m.in Jana Jakuba Rousseau, Victora Hugo, Piotra Curie czy  Marii Skłodowskiej – Curie(jedyna kobieta pochowana w Panteonie).

paryż w jeden dzień

Jesień w Paryżu

Z Panteonu wyruszyliśmy do pięknych Ogrodów Luksemburskich.  Nawet jesienią to miejsce wygląda zjawiskowo, ale wiosną i latem musi tam być na prawdę magicznie. Pogoda sprzyjała wygrzewaniu się na słońcu, czytaniu w plenerze i wielu innym aktywnością, którym z przyjemnością oddawali się Francuzi. Tak pięknej jesieni w Paryżu chyba się nie spodziewałam. Szczególnie po wszystkich “poradach” odnośnie wyjazdu do Paryża w listopadzie. A tu miłe zaskoczenie – okulary przeciwsłoneczne przygotowane do Lizbony przydały się również w Paryżu.

paryż w jeden dzień

Z Ogrodów Luksemburskich przenieśliśmy się do Luwru. Przytłoczyła mnie wielkość budynków muzeum. Mimo iż zdawałam sobie sprawę z ilości eksponatów widok tych wszystkich budynków przyprawiał o kolorowy zawrót głowy. Z Luwru zapamiętam również występ ulicznego artysty, który śpiewał przepiękne arie operowe na dwa głosy.

paryż w jeden dzień paryż w jeden dzień

Z Luwru ruszyliśmy w dość długą drogę do Łuku Triumfalnego przez Plac Concorde. Na Polach Elizejskich panował dość duży ruch. Sprzyjała temu prawdopodobnie pogoda, ale również Święto Narodowe we Francji. Za dnia wybraliśmy się również jeszcze raz pod Wieżę. Nie zabawiliśmy tu jednak długo z dwóch powodów. Po pierwsze, pierwszy raz od momentu gdy przyjechaliśmy do Paryża zaczął padać deszcz. Po drugie czekał nas jeszcze jeden punkt podróży. Bardzo zależało nam, żeby dojechać do tego miejsca przed zmrokiem.

Paryż w jeden dzień? To możliwe! fot. latamyzwarszawy.pl

Cóż to za wyjątkowe miejsce, które tak bardzo chcieliśmy odwiedzić? To La Geode w parku La Villette. Wyjątkowa kula w której mieści się…kino! Budowla ma 36 metrów szerokości i jest pokryta wypolerowaną blachą. W środku ruchoma widownia i ekran hemisferyczny. Na seans nie starczyło czasu, ale i tak warto było przejechać pół miasta żeby zobaczyć to nietypowe kino.

Paryż w jeden dzień – podsumowanie

Nie wiem ile dokładnie zrobiliśmy kilometrów, ale kiedy dotarliśmy w końcu do mieszkania nie posiadałam się z radości. Po pierwsze ze względu na to, że po wielu godzinach usiadłam na tyłu, po drugie że na prawdę się udało. Zrobiliśmy bardzo imponującą trasę. Wieczorem starczyło nam jeszcze sił na krótki spacer po okolicy. A następnego dnia siedzieliśmy już w samolocie do Lizbony. Paryż w jeden dzień? To jak najbardziej możliwe.

Wszystkie zdjęcia umieszczone w tym wpisie (oprócz zdjęcia okładkowego) są własnością latamyzwarszawy.pl i zabrania się ich kopiowania.

Post Author: Milena

Dodaj komentarz