Atrakcje Cypru — 9 miejsc, których nie można pominąć

Cypr kojarzy nam się przede wszystkim ze słonecznym wypoczynkiem. Ale czy tylko? Jakie atrakcje Cypru warto wpisać na swoją listę? Sprawdźcie co warto zobaczyć na pełnej słońca wyspie Afrodyty.

Skała Afrodyty

atrakcje cypru na każdą porę roku

Jeśli zapytacie kogoś o atrakcje Cypru to z pewnością wspomni on o skale Afrodyty. Ta formacja skalna położona pomiędzy Pafos a Limassol przyciąga wielu turystów. Skąd to zainteresowanie? Przede wszystkim jest to bardzo malownicze miejsce.

Ze skałą Afrodyty wiąże się również pewne podanie. Według niego to właśnie tu bogini miłości wyłoniła się z morskiej piany. Według lokalnej tradycji opłynięcie skały nago, podczas pełni księżyca ma gwarantować miłość i inne pożądane bogactwa.

Cape Greko

Wyjechać z Cypru bez wizyty na Cape Greko? To duże niedopatrzenie! Najdalej wysunięty na południowy wschód punkt wyspy to miejsce idealne do różnego typu aktywności. Miejsce to najlepiej zwiedzać pieszo lub na rowerach. Warto wybrać się na dłuższą wyprawę i zaplanować trasę z Konnos Beach wzdłuż wybrzeża zahaczając o kościół Agioi Anargyroi oraz kamienny łuk aby następnie skierować się do słynnych jaskiń. Na taką trasę pieszą warto przeznaczyć od 2 do 4 godzin. Na Cape Greko można dotrzeć na przykład autobusem z Larnaki.

Więcej o autobusach na Cyprze: Autobusy na Cyprze. Czy to dobry sposób na poruszanie się po wyspie?

Nissi Beach

Atrakcje cypru plaże
Atrakcje Cypru to przede wszystkim piękne plaże

Atrakcje Cypru to przede wszystkim dzieło natury. Dlatego w tym zestawieniu nie może zabraknąć pięknych plaż. Pierwsza piaszczysta wizytówka Cypru to Nissi Beach. Miejsce to uważane jest za najpiękniejsza plażę na całym Cyprze. Jeśli jesteście miłośnikami kameralnej atmosfery to to miejsce raczej nie przypadnie Wam do gustu. Uroda i popularność tej lokalizacji sprawiły, że Nissi Beach tętni życiem o każdej porze dnia i nocy.

Atrakcje Cypru — wraki statków

U wybrzeża Cypru rozbiło się wiele statków. Część wraków przetrwała do dziś w bardzo dobrej kondycji i są atrakcją turystyczną tego kraju. Najbardziej rozpoznawalne to: MV Demetrios II oraz Edro III. Oba są położone w pobliżu Pafos. Edro III był statkiem transportowym, który miał przewieźć materiały budowlane. Transport nigdy nie został zrealizowany. Statek rozbił się w grudniu 2011 roku. Od tego momentu nie upłynęło jeszcze zbyt dużo czasu dlatego maszyna jest w całkiem dobrej kondycji.

MV Demetrios II to nieco starszy wrak. Statek w związku ze złymi warunkami pogodowymi osiadł na płyciźnie 23 marca 1998 roku. Chociaż kilkukrotnie próbowano przywrócić go do pracy próby skończyły się fiaskiem.

Larnaka: Słone Jezioro i meczet Hala Sultan Tekke

Słone jezioro samo w sobie nie stanowi spektakularnej atrakcji. Wiele osób przyjeżdża tu jednak ze względu na flamingi. Należy jednak pamiętać, że nie spotkacie ich o każdej porze roku. Na spotkanie z tymi kolorowymi ptakami można liczyć w zimniejszych miesiącach na przykład grudniu lub styczniu. Po drugiej stronie jeziora znajduje się meczet Hala Sultan – jedno z najświętszych miejsc dla wyznawców islamu w Europie.

Góry Troodos

Nie zapominajmy, że atrakcje Cypru to nie tylko morze i plaże. Perełką tej wyspy są również Góry Troodos z najwyższym szczytem Olimp (1952 m n.p.m). Jeśli szukacie alternatywy dla zatłoczonych kurortów to nie mogliście lepiej trafić. Od grudnia do marca można się tu oddawać zimowemu szaleństwu korzystając z wyciągów narciarskich i stoków. Od wiosny aż po późną jesień jest to idealne miejsce do pieszych wędrówek blisko natury.

Wodospad Millomeris

Na cypryjskich szlakach możecie również znaleźć piękne wodospady. Nie są one może tak spektakularne i duże jak w innych krajach, ale również ciekawe i warte zobaczenia. Jednym z nich jest wodospad Millomeris, który jest najwyższym wodospadem na Cyprze. Niech Was to jednak nie zmyli — Millomeris ma zaledwie 15 metrów (dla porównania najwyższy wodospad w Polsce, Siklawa, ma 65 metrów).

Półwysep Akamas

Półwysep Akamas leży w północno-zachodniej części Cypru.  Natura wygrała w tym miejscu z masową turystyką. Zielone wzgórza, piękne wybrzeże, piaszczyste zatoczki, skaliste wąwozy, doliny oraz spokój i cisza, której próżno szukać w innych miejscach na Cyprze. Fauna i flora tego zakątka wyspy jest imponująca. Około 170 gatunków ptaków, 16 gatunków motyli i 12 rodzajów saków i około 20 gatunków gadów.

Co ciekawe półwysep Akamas szczególnie pokochały żółwie morskie. Upodobały one sobie jeden z najpiękniejszych tutejszych zakątków, którym jest zatoka Lara. To właśnie tu od czerwca do września, żyjące w okolicznych wodach żółwie składają swoje jaja.

Górskie miasteczka: Omodos  i Kalopanayiotis

Alternatywą dla pełnych atrakcji nadmorskich kurortów są klimatyczne i zdecydowanie bardziej spokojne górskie miejscowości. Jeśli zdecydujecie się wyruszyć w góry Troodos warto odwiedzić kilka z nich. Na południowo-zachodnich górskich zboczach napotkacie niewielką wioskę Omodos, której nazwę możecie usłyszeć poszukując informacji o tutejszych górskich klasztorach. Tu znajduje się Timios Stavros — klasztor Świętego Krzyża.

To nie jedyny aspekt, który dał tej miejscowości większą sławę. W Omodos możecie również zaopatrzyć się w słynne słodkie wino kommandaria oraz tradycyjne koronki lefkaryjskie. 

 

Post Author: Milena

Dodaj komentarz