Nieznane miejsca w Portugalii – 4 zachwycające zakątki na skraju Europy

Portugalia to prawdziwa perełka na mapie Europy.  To niezwykły i różnorodny kraj, który koniecznie trzeba zobaczyć. Z Warszawy możemy się bezpośrednio dostać w kilka bardzo popularnych zakątków.  Ale Portugalia to nie tylko Lizbona, Porto, Faro czy Madera. Malowniczych zakątków jest tu znacznie więcej. Poznajcie nieznane miejsca w Portugalii, które koniecznie muszą znaleźć się na Waszej liście podczas kolejnej podróży do tego kraju.

Plaża Arrifana

Delightful beach of Arrifana, for surfing in Portugal. Algarve

Portugalski region Algarve jest bardzo dobrze kojarzony przez większość osób. Większość osób przylatuje do Faro aby wyruszyć w podróż po malowniczym wybrzeżu. Dla większości celem podróży są okolice, które są nam powszechnie znane z malowniczych fotografii przewijających się w internecie. Ten region skrywa zdecydowanie więcej tajemniczych i niezwykłych miejsc.

Zamiast wybierać się na bardzo popularną Praia da Marinha (jedna z dziesięciu najpiękniejszych plaż w Europie) można wybrać położoną zdecydowanie bliżej od Faro – Praia da Arrifana. Tu właśnie znajduje się długa i wąska plaża, którą otaczają malownicze klify. Panują tu doskonałe warunki do nurkowania, surfingu i bodyboardingu. Niedaleko znajduje się również spektakularna  skała Pedra da Agulha, która jest symbolem tej części wybrzeża.

Aveiro/Costa Nova

Typical small wooden houses with colorful stripes in Costa Nova neighborhood, Aveiro, Portugal.

To jeden z moich osobistych hitów tego zestawienia, który skradł moje serce i z automatu został wpisany na listę “do zobaczenia”. Miasto w paski, bo tak potocznie nazywane jest to miejsce, naładuje Was pozytywną energią. Położone u wybrzeża Portugalii miasteczko słynie przede wszystkim z kolorowych domków, które nazywają się Palheiros . To tradycyjne portugalskie budowle, które kiedyś służyły głównie rybakom i marynarzom.  Dodatkowym atutem tego miejsca jest również zjawiskowa plaża.

Jak dostać się w okolice Aveiro? Najbliżej położonym miastem, do którego dolecimy bezpośrednio z Warszawy jest Porto (około 85 km). Można więc tu dotrzeć wypożyczonym samochodem albo zdecydować się na podróż transportem publicznym. Z Porto do Aveiro dotrzemy również pociągiem, a podróż potrwa około godziny.

Nieznane miejsca w Portugalii – Berlengas

Fort in Berlenga island – Portugal – architecture background

Berlengas to archipelag małych wysepek położony na Oceanie Atlantyckim około 15 km od wybrzeża Portugalii. To mało znane miejsce, które może się pochwalić niezwykłymi klifami i bardzo ciekawym fortem. O Berlengas mówi się, że jest to ukryty skarb Portugalii – turystów jest tu niewielu, a widoki zapierają dech w piersiach. 

Opuszczony fort, który dziś jest wielką atrakcją archipelagu został wzniesiony w XVII wieku. W XIX wieku twierdza przestała pełnić funkcje militarne i przez lata pozostawała porzuconaDziś można tutaj zarezerwować nocleg. Nie będzie to jednak luksusowy wypoczynek. Jeśli chcecie spędzić noc w opuszczonym forcie musicie zabrać ze sobą śpiwory i latarki. Archipelag Berlengas to również dom dla wielu unikatowych gatunków ptaków morskich. Z tego względu obszar ten jest chroniony i jest rezerwatem biosfery UNESCO.

Jak zaplanować podróż na wyspy Berlengas? Najlepiej dolecieć do Lizbony, a następnie autobusem dojechać do Peniche (około 1,5 godziny podróży).  Z Peniche na wyspy można się już dostać promem.

Park Narodowy Geres

scenic view of mountain lake at Peneda-Geres National Park in northern Portugal.

Nieznane miejsca w Portugalii, które znalazły się w tym zestawieniu są w większości położone w okolicach portugalskiego wybrzeża. Przyszedł czas na atrakcję położoną w głąb lądu, blisko granicy z Hiszpanią. Geres jest jedynym obszarem w Portugalii o statusie parku narodowego. Malownicze wodospady, naturalne górskie baseny, pozostałości spektakularnych zamków i unikatowe gatunki zwierząt – to wszystko możecie zobaczyć w Geres. W krajobraz tego miejsca idealnie wpisują się kamienne chaty nazywane branda oraz spichlerze z granitu – espigueiros. Podobno w tym regionie Portugalii znajdziemy najsłodsze pomarańcze w całym kraju.

Jak dostać się do parku narodowego Geres? Naszym lotniskiem docelowym będzie Porto. Stamtąd najlepiej wybrać się w podróż samochodem. Droga zajmie około 1,5 godziny w zależności od wybranej trasy.

Czytaj również: Nieznane miejsca we Włoszech. Poznaj 5 urokliwych zakątków. 

Post Author: Milena

Dodaj komentarz