Ruch lotniczy kiedyś i dziś. Zobacz jak zmieniła się sytuacja na niebie

Kiedy w mediach pojawiają się informacje o zawieszonych połączeniach i drastycznym ograniczeniu ruchu lotniczego wiele osób podnosi argument, że przecież samoloty latają. Krótkie spojrzenie w aplikację flightradar24, rzeczywiście może dać wrażenie, że sytuacja wcale nie jest taka tragiczna. W końcu na niebie wciąż jest mnóstwo samolotów. Aby zobrazować skalę problemu Eurocontrol przygotował świetną wizualizację, która rozwieje wszelkie wątpliwości.

Spadek w ruchu pasażerskim o prawie 90 proc.

Wideo, które możecie zobaczyć poniżej nie pozostawia złudzeń! Ruch nad Europą praktycznie zamarł. Na poniższej wizualizacji porównano podniebną sytuację z 31 marca 2019 roku i 29 marca 2020 roku. Gołym okiem i bez większej analizy można stwierdzić, że większość samolotów została uziemiona.

Na stronie Eurocontrol możecie znaleźć wiele ciekawych zestawień, które prezentującą aktualną sytuację w lotnictwie. Tu na przykład dzienny ruch lotniczy z podziałem na kraje oraz sytuacja w Polsce. Po wstrzymaniu operacji lotniczych w Polsce ruch w naszym kraju spadł o 82,8 proc. Mimo wszystko niektóre samoloty są nada w powietrzu. Dlaczego? Odpowiedź poniżej.

Źródło: Eurocontrol (https://www.eurocontrol.int/Economics/DailyTrafficVariation-States.html)
Źródło: Eurocontrol (https://www.eurocontrol.int/Economics/DailyTrafficVariation-States.html)

Co z pozostałymi samolotami?

Mimo sytuacji na świecie w powietrzu wciąż jest sporo samolotów. Dlaczego? W przypadku Polski “resztka” ruchu lotniczego to głównie operacja #lotdodomu. Branża lotnicza to jednak nie tylko loty pasażerskie. W powietrzu stale są samoloty cargo przewożące towary, przesyłki, sprzęt medyczny. W kwestii dostaw towarów nic się nie zmieniło. Samolotu wciąż kursują między krajami.

Należy również pamiętać, że nie wszystkie kraje zdecydowały się na zawieszenie ruchu lotniczego. Wciąż są na świecie linie, które wykonują loty pasażerskie. Rozkłady lotów zostały zredukowane, obłożenie w samolotach jest znacznie mniejsze, ale nadal można odbyć podróż.

Czytaj również: Zakaz lotów przedłużony o dwa tygodnie, ale u wielu linii biletów nie kupisz znacznie dłużej (zestawienie)Post Author: Milena

Dodaj komentarz