Autobusy na Cyprze. Czy to dobry sposób na poruszanie się po wyspie?

Jadąc na Cypr doskonale wiedzieliśmy, że naszym głównym transportem po wyspie będzie komunikacja miejska. Na wyspie nie ma pociągów, więc skazani byliśmy na jeden środek transportu. Autobusy na Cyprze to temat rzeka a w internecie znajdziecie mnóstwo informacji o tym jak fatalny jest to środek transportu. Nie byłabym sobą gdybym nie przekonała się na własnej skórze. Autobusy na Cyprze – czy faktycznie jest tak źle?

Komunikacja miejska na Cyprze

Autobusy na Cyprze to jedyny działający środek transportu na wyspie. Działający, chociaż rządzący się własnymi prawami. Autobusy na wyspie można podzielić na miejskie i międzymiastowe(intercity).  Ich rozkłady są uzależnione od sezonu – obowiązuje rozkład letni i zimowy. Ten drugi wiąże się ze zmniejszeniem częstotliwości kursowania pojazdów. Utrudnia to szczególnie poruszanie się autobusami międzymiastowymi. Jeśli chcecie się wybrać na jednodniową wycieczkę do Pafos czy Nikozji może się okazać, że czasu na zwiedzanie na miejscu będzie zbyt mało. Tak stało się w przypadku naszej próby podróży z Larnaki do Pafos – na miejscu zostałoby nam tylko kilka godzin zwiedzania.

Jak to wygląda w praktyce?

Jak już wspomniałam, pierwszym utrudnieniem z jakim możecie się spotkać korzystając z komunikacji publicznej są ograniczenia w rozkładzie – zbyt mała liczba połączeń może być problematyczna.

Kolejny problem to duża niespójność w rozkładach. Podstawowym źródłem wiedzy na temat tras, cen oraz rozkładów jazdy jest strona cyprusbybus. Chociaż strona jest bardzo zachwalana przez osoby poruszających się po Cyprze zdarzają się nieścisłości. Wracając z Cape Greco do Larnaki musieliśmy czekać dodatkową godzinę, ponieważ informacja podana na tej stronie była niezgodna ze stanem faktycznym.

Rzeczą, która irytowała mniej najbardziej był jednak brak rozkładów na przystankach, w większości miejsc nie znajdziecie informacji o której autobus odjeżdża lub znajdziecie informacje nieaktualne.

Czy są w takim razie jakieś plusy korzystanie z autobusów na Cyprze? Tak, przede wszystkim ceny.

Autobusy na Cyprze – ceny

autobusy na cyprze
Cypr, Cape Greko, fot. latamyzwarszawy.pl

Dużym plusem komunikacji miejskiej na Cyprze są ceny. Koszt przejazdu autobusem miejskim lub podmiejskim to zaledwie 1,5 euro w jedną stronę. W takim sposób za niewielką cenę możecie się dostać np. na Cape Greco. Odrobinę droższe są autobusy intercity.

  • Larnaca – Limassol 4 euro w jedną stronę (powrotny 7 euro)
  • Larnaca – Pafos 7 euro
  • Larnaca- Nikozja 4 euro
  • Pafos – Nikozja 7 euro

Moje wskazówki

Po pierwsze proponuje Wam podwójne sprawdzanie. Na niektórych przystankach są rozkłady jazdy i warto je skonfrontować ze stroną cyprusbybus. Drugą wskazówką, która wydaje się być może nieoczywista jest nie wybieranie ostatniego połączenia z rozkładu. Jeśli autobus nie przyjedzie (bo była jakaś niezgodność w rozkładach) zostaniecie bez transportu. A taksówki na Cyprze nie należą do najtańszych. Ostatnią wskazówką jest rozmawianie z kierowcą. Warto przy wsiadaniu, gdy kupujecie bilet podać konkretny przystanek na którym chcecie wysiąść lub nazwę miejsca, do którego chcecie dojechać. Kierowcy są bardzo pomocni i jeśli przekażemy im taką informację to z pewnością poinformują Was, że to właśnie w danym miejscu powinniście wysiąść. Większość kierowców, których spotkaliśmy mówiła po angielsku bardzo dobrze. Na wypadek gdyby trafił się kierowca z mniejszą znajomością języka obcego warto zapisać przystanek na kartce i pokazać.

Mam nadzieję, że autobusy na Cyprze nie sprawią Wam problemów i z powodzeniem dotrzecie do celu 😉

Post Author: Milena

Dodaj komentarz