Świątynie w Bangkoku — 6 najpiękniejszych miejsc w stolicy Tajlandii

Buddyjskie świątynie to niewątpliwie największe atrakcje Bangkoku. Rozległe budowle ociekające złotem, wizerunki Buddy w najróżniejszych postaciach, strzeliste wieże, spektakularne mozaiki – to wszystko tworzy niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju miejsca sacrum.  Wizyta w Bangkoku bez wycieczki śladami najważniejszych świątyń będzie niekompletna. Osobiście polecam Wam poświęcić cały dzień tylko na to. Wcześniej należy się jednak zastanowić, które świątynie w Bangkoku zasługują na Waszą uwagę. Poniżej znajdziecie te, które znajdują się w moim osobistym TOP 6.

6. Wat Arun

Wat Arun jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych i najchętniej fotografowanych świątyń w Bangkoku. Przez wielu nazywana jest również najpiękniejszą świątynią stolicy Tajlandii. Fakt, War Arun potrafi zrobić wrażenie. Szczególnie pięknie prezentuje się o wschodzie i zachodzie słońca. To wyjaśnia również drugą nazwę Wat Arun — Świątynia Świtu.

Dla mnie kojarzy się ona jednak z ogromnymi tłumami, wśród których bardzo ciężko poczuć klimat i piękno tego miejsca. Osobiście robiliśmy dwa podejścia do tej świątyni i niezależnie od pory przewijały się tam tłumy. Ludzi nie odstraszała ani bardzo wczesna godzina (pierwsze nasze podejście) ani upał.

Bilet do Wat Arun kosztuje 100 bahtów. Świątynia jest otwarta codziennie od 8:30 do 17:30.

5. Wat Suthat

Niestety podczas naszego pobytu świątynia była w remoncie (grudzień 2019), a o tym, że nie można wejść do głównego budynku dowiedzieliśmy się dopiero po zakupie biletu.. Wielka szkoda, bo to jedna z najważniejszych świątyń w Bangkoku. W tej świątyni również nie było zbyt wielu turystów. Być może mieli bardziej aktualne informacje o pracach remontowych niż my albo po prostu trafiliśmy w dobrą godzinę.

Tuż obok Wat Suthat znajduje się Wielka Huśtawka (Giant Swing). NIech nie zmyli Was jednak nazwa — ta gigantyczna, czerwona konstrukcja nie służy wcale do bujania się w obłokach. Według Taja, którego spotkaliśmy w pobliżu, przejście pod huśtawką ma przynieść szczęście nowożeńcom. Nigdzie nie znalazłam potwierdzenia tej informacji, ale może nie zaszkodzi spróbować drodzy nowożeńcy wybierający się do Tajlandii na miesiąc miodowy? 🙂

4. Wat Ratchabophit

Wat Ratchabophit stanęła nam na drodze przez przypadek. Oczywiście przed wyjazdem do Tajlandii, gdy szukałam informacji o świątyniach w Bangkoku spotkałam się z nią w internecie nie raz. Nie skradła jednak mojego serca i postanowiłam ją pominąć. Mimo wszystko nasze drogi poprowadziły nas wprost do tej świątyni. Bardzo dobrze się stało bo zachwyciła mnie zdecydowanie bardziej niż zaplanowane Wat Arun i Wat Suthat. Turystów było tu bardzo niewielu a wejście do świątyni bezpłatne.

Na zachodnim krańcu świątyni znajduje się Cmentarz Królewski z licznymi pomnikami głównych i mniejszych członków Tajskiej Rodziny Królewskiej.

Cena biletu: bezpłatnie

3. Świątynie w Bangkoku — Wat Pho

Wat Pho, nazywana również Świątynią Leżącego Buddy to bardzo dobrze znane miejsce na sakralnej mapie stolicy Tajlandii. Jest jedną z największych i najstarszych świątyń buddyjskich w Bangkoku. Znajdziecie tu ponad 1000 wizerunków Buddy, w tym ten bardzo charakterystyczny i powszechnie znany — Leżący Budda. Cała świątynia jest niezwykle piękna, ale leżący (odpoczywający) Budda przyciąga tu najwięcej turystów. Posąg ten ma ponad 45 metrów długości!

Co ciekawe, Wat Pho to nie tylko miejsce kultu, ale również jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych szkół klasycznego masażu tajskiego. Jeśli zamiast typowego masażu dostępnego na każdym rogu wolelibyście się oddać w ręce profesjonalistów to musicie się uzbroić w cierpliwość i odczekać swoje w niemałej kolejce.

2. Wat Saket

Wat Saket to pierwsza świątynia jaką odwiedziliśmy podczas naszego pobytu w Bangkoku. Na mojej liście zajmuje ona 2 miejsce w konkursie na najpiękniejsze świątynie w Bangkoku. Złota Góra to nie tylko niezwykle piękna świątynia, ale również wspaniała panorama Bangkoku. Od wspaniałych widoków dzieli Was 318 schodów. Na szczycie świątyni można z powodzeniem spędzić sporo czasu — sprzyja temu przyjemny wiatr.

Wat Saket zrobiła na mnie ogromne wrażenie i z wielką przyjemnością wróciłabym tam kiedyś jeszcze raz.

Cena biletu: 50 baht

1. Wat Benchamabophit

Wat Benchamabophit to moje osobiste największe zaskoczenie całej naszej wycieczki. Świątynie w Bangkoku są w większości bardzo zatłoczone. Udając się do Wat Benchamabophit nie spodziewałam się czegoś innego. Jakież było moje zdziwienie, kiedy na dziedzińcu spotkaliśmy jedną osobę! To było najprzyjemniejsze doświadczenie związane ze świątyniami. Kompletna cisza, przerywana czasami dźwiękiem dzwonków poruszanych przez wiatr i zachodzące słońce magicznie oświetlające dachy świątyni.

Nie wiem czy to nasz fart, czy też świątynia jest zdecydowanie mniej popularna, ale dopiero po około 30 minutach pojawiła się niewielka wycieczka, która zakręciła się szybko na dziedzińcu i pognała dalej. Na nich chyba Wat Benchamabophit nie zrobiła wrażenia pewnie dlatego, że nie jest tak ogromna i spektakularna jak inne tego typu miejsca w Bangkoku. W moim prywatnym zestawieniu jest ona jednak najpiękniejsza i najbardziej klimatyczna.

Bilet do Wat Benchamabophit kosztuje 50 bahtów. Świątynia jest otwarta codziennie od 8:30 do 17:30.

Sprawdź również inne moje wpisy na temat Tajlandii:

Post Author: Milena

Dodaj komentarz