Dom na Sycylii za 1 euro? To możliwe!

Włoska miejscowość Sambuca sprzedaje nieruchomości za symboliczne 1 euro czyli niecałe 5 zł. Za taką kwotę można kupić nieruchomość o powierzchni od 40 do 150 metrów kwadratowych. Przeprowadzka na malowniczą Sycylię brzmi kusząco. Okazuje się jednak, że nie jest to wcale takie proste.

Zamieszkaj na Sycylii za 1 euro

Władze miasta zdecydowały się na sprzedaż domów w tak niskiej cenie w związku z kryzysem. Sambuca, położona około 80 km od Palermo, boryka się z odpływem ludności. Miasto postanowiło, więc zachęcić potencjalnych mieszkańców bardzo atrakcyjnymi cenami nieruchomości. Zastanawiacie się gdzie jest haczyk? Śpieszymy z wyjaśnieniem.

 

Osoba, która zdecyduje się na zakup nieruchomości musi mieć w 20 tysięcy euro. Sprzedaż domu za 1 euro wiąże się z zobowiązaniem, że nowy mieszkaniec wyremontuje nieruchomość w ciągu 3 lat od jej nabycia. Władze miasta szacuje się, że jest to koszt około 15 tysięcy euro. Kolejne 5 tysięcy będzie przeznaczone na kaucję zwrotną. W sumie trzeba mieć więc w zanadrzu około 85 tysięcy złotych. 

 

To nie pierwsza sytuacja, w której włoskie miasta decydują się na tak radykalny krok. Prekursorem sprzedaży nieruchomości za symboliczną kwotę w 2008 roku było Salemi, w prowincji Trapani na Sycylii. Inne włoskie miasta również walczyły ze spadającą liczbą ludności.

 

Tego typu akcje prowadzone przez władze przyczyniają się również do wzrostu liczby turystów odwiedzających te miasta. Doskonałym przykładem jest Civita di Bagnoregio, której po akcji sprzedaży domów za symboliczną cenę liczba turystów wzrosła z 40 do 800 tysięcy rocznie.

 

Post Author: Milena

Dodaj komentarz