Latanie z dzieckiem – wszystkie zasady i opłaty w tanich liniach

Każda linia lotnicza posiada swoje zasady odnośnie przewozu najmłodszych pasażerów. Przed zakupem bilety warto poznać obowiązujące reguły aby uniknąć niepotrzebnego rozczarowania. Dziś postaram się odpowiedzieć na najczęściej pojawiające się pytania związane z podróżowaniem z dziećmi tanimi liniami. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu latanie z dzieckiem nie będzie miało przed Wami tajemnic.

Niemowlę czyli kto?

Powszechnie przyjmuje się, że niemowlę to dziecko, które nie ukończyło pierwszego roku życia. Według linii lotniczych jest jedna nieco inaczej. Niemowlę to dziecko, które nie ukończyło 2 roku życia. Podróż z takim małym pasażerem może się okazać dla rodziców kosztowna, nawet jeśli sami upolują bilet za 38 zł w obie strony.

W Ryanair dzieci, które nie ukończył 2 roku życia są objęte stałą opłatą za bilet, która wynosi 120 zł (25 euro). Może to powodować niemałe zaskoczenie. Mały pasażer, który spędza podróż na kolanach u rodzica płaci za bilet więcej niż osoba dorosła? Niektórym ciężko w to uwierzyć, ale takie są fakty i wynikają z cennika przewoźnika.

W Wizz Air stała stawka za przelot niemowlaka to od 36 do 120 zł.  Jeśli cena przelotu w jedną stronę osoby dorosłej będzie niższa niż 27 euro to młody pasażer poleci w takiej samej cenie jak dorosły.

latanie z dzieckiem
Latanie z dzieckiem może się wiązać z dodatkowymi opłatami

Latanie z dzieckiem – bagaż, akcesoria i inne przydatne informacje

W Ryanair nieodpłatnie można przewieźć 2 sztuki akcesoriów dziecięcych na dziecko. Może to być 1 wózek dziecięcy plus jeden z następujących przedmiotów: fotelik samochodowy, podstawkę podwyższającą lub łóżeczko turystyczne.

Dla niemowląt podróżujących na kolanach osoby dorosłej nie można wykupić bagażu rejestrowanego. Osoba podróżująca z niemowlęciem może natomiast zabrać dodatkowo torbę do 5 kg (oprócz własnego bagażu podręcznego).

Czy przepisy związane z przewozem płynów w bagażu podręcznym mają zastosowanie dla pokarmu niemowląt? Oczywiście nie. Na pokład możemy zabrać taką ilość jaka jest potrzebna naszemu dziecku.

Co ze starszymi dziećmi?

Dzieci powyżej dwóch lat za bilety lotnicze płacą już ja dorośli pasażerowie. Taka zasada obowiązuje zarówno w Wizz Air jak i Ryanair. Musimy się jednak liczyć z inną dodatkową opłatą. Podróżując z dzieckiem od 2 do 12 lat liniami Ryanair trzeba zarezerwować miejsce aby mieć pewność, że dziecko będzie siedziało obok nas. Miejsce dla dziecka jest przydzielane bezpłatnie, dorosły musi zapłacić od 4 euro.

Jak widać podróż z dziećmi tanimi liniami (szczególnie z niemowlakami) może się okazać kosztowna. Na niektórych forach internetowych można znaleźć sposoby na obejście niektórych opłat. Nie polecam jednak z nich korzystać. Trzeba pamiętać, że zawsze możemy być poproszeni o przedstawienie dokumentu, który zweryfikuje wiek dziecka. Kłamstwo może nas narazić na niepotrzebne problemy i nieprzyjemności.

Masz inne pytanie odnośnie zasad przewozu? Zadaj je w komentarzu!

Post Author: Milena

Dodaj komentarz